Make your own free website on Tripod.com
Line Dance Association
Of Australia

AUSTRALIAN LINE DANCE CHAMPIONSHIPS 2003

RESULTS

Congratulation to all Winners !

Solo - Freestyle - Junior Standard - 30 and Over Standard
40 and Over Standard
- 50 and Over Standard - 60 and Over Standard
Student & Instructor Sections
- Waltz - Parent/Child/Grandchild & Sibling
Standard Special Grouped & Open - Choreography
- Interpretive Sections - 2 Stepping Sections

Solo sections

12 AND UNDER FREESTYLE SOLO
1st Kathryn Lee Camm - Leeton Liners NSW
2nd Stephanie Corney - Leeton Liners NSW

16 AND UNDER FREESTYLE SOLO
1st Tammy Zabel - Allstars QLD
2nd William Plain - Electric Line NSW
3rd Kate Smith -Victoria

17 – 29 YEARS FREESTYLE SOLO
1st Stacey Robinson - Victoria
2nd Naraan Scott - Allstars QLD
3rd Ben Summerell - Southern Sons NSW

30 AND OVER FREESTYLE SOLO
1st Coralie McKenzie - NSW
2nd Shaz Segreto - Boute 66 WA

40 AND OVER FREESTYLE SOLO
1st Diane Ferguson - Allstars QLD
2nd Julie Holbrook - Peninsula B/S NSW
3rd John Maguire - NSW

FREESTYLE 40 AND OVER SOLO NO VARIATIONS
1st Diane Ferguson - Allstars QLD
2nd Gabi Harbison - Western Coyotee WA
3rd Julie Holbrook - Peninsula B/S NSW

50 AND OVER FREESTYLE SOLO
1st Margaret-Mary Smith - Allstars QLD
2nd Jann Felstead - Southern Cross NSW
3rd Jan Finucane - Southern Cross NSW

FREESTYLE 50 AND OVER SOLO NO VARIATIONS
1st Judith Campbell - Hooked on Country NZ
Eq 2nd Vicki Sheil - Peninsula B/S NSW
Eq 2nd Lana Daly - NSW
3rd Margaret-Mary Smith - Allstars QLD

60 AND OVER FREESTYLE SOLO
1st Dawn Boyle - Peninsula B/S NSW
2nd Yasuko Uematsu - Western Coyotee WA

FREESTYLE 60 AND OVER SOLO NO VARIATIONS
1st Dawn Boyle - Peninsula Bootscooters NSW
2nd Nita Jones - R & B Line DancersNSW
3rd Yasuko Uematsu - Western Coyotee WA

FREESTYLE 70 AND OVER SOLO
1st Tonia Rietbergen
2nd Shige Uematsu - Western Coyotee WA

FREESTYLE 70 AND OVER SOLO NO VARIATIONS
1st Tonia Rietbergen
2nd Shige Uematsu - Western Coyotee WA
3rd Rita Van Derreyden - Allstars QLD

FREESTYLE ADVANCED ADULT SOLO
1st Leonie Smallwood - Urban Cowboys NSW

FREESTYLE OPEN SOLO
1st Ben Summerell - Southern Sons NSW
2nd David Camm - Leeton Liners NSW

FREESTYLE OPEN SOLO NO VARIATIONS
1st Joanna Jamison
2nd Coralie McKenzie - NSW
3rd John Maguire - NSW

 

Freestyle Sections

FREESTYLE 16 AND UNDER DUO
1st Tammy Zabel & Xaviann Scott - Allstars QLD
2nd Lauren Peacock & Ryan Riethmuller QLD

FREESTYLE 16 & UNDER SMALL GROUP
1st Stars and Spurs

FREESTYLE 17 - 29 YEARS DUO
1st Chontelle Brown & Vanessa O’Connell - Hunter Range NSW
2nd Leonie Smallwood & Sonya Riley - Urban Outlaws NSW
3rd Roxanne Kumre & Brett Jenkins - Allstars QLD

FREESTYLE OPEN DUO
1st Simon Ward & Renee Smith - Illawarra NSW
2nd Sarah Morrissey & Alissa O’Connor - Coastal Bootscooters NSW
3rd Chris Kumre & Xaviann Scott - Allstars QLD

FREESTYLE 30 & OVER SMALL GROUP
1st Allstars QLD
2nd Urban Outlaws NSW
3rd Buffalo Girls NSW

FREESTYLE 40 & OVER - BRONZE – DUO
1st Diane Ferguson & Margaret-Mary Smith - Allstars QLD
2nd Helen Myers & Lesley Smallwood - Urban Outlaws NSW

FREESTYLE 50 & OVER - SILVER – DUO
1st Cherie Nicholson & Judith Campbell - Hooked on Country NZ

FREESTYLE 60 & OVER - GOLD – DUO
1st Margaret Nelson & Eunice Cozens - Southern Cross NSW

2nd Val Cooke & Val Williams - The 2 V’s NZ
3rd Robyn Wood & Valerie Mackey - Urban Outlaws NSW

FREESTYLE MIXED AGE DUO
1st Sarah Morrissey & Alissa O’Connor - Coastal Bootscooters NSW
2nd Maddison Glover & Simon Ward - Illawarra NSW
3rd Kate Smith & Stacey Robinson - Victoria

FREESTYLE MIXED AGE SMALL GROUP
1st Allstars QLD
2nd Stars and Spurs

FREESTYLE MIXED AGE LARGE GROUP
1st Allstars QLD
2nd The Beat NZ

FREESTYLE OPEN SMALL GROUP
1st Hunter Rangers NSW
2nd Allstars QLD
3rd Allstars Team 2 QLD

FREESTYLE OPEN LARGE GROUP
1st Allstars QLD

 

Junior Standard Sections

STANDARD 10 AND UNDER DUO
1st Sonja Dorey & Maddison Frame - Alstonville Pure Country NSW

2nd Paige Single & Tracy Hamilton - Lennox Head Junior Liners NSW
3rd Zari Walters & Michele Robertson - Lennox Head Junior Liners NSW

STANDARD 10 AND UNDER TRIO
1st Nicole Francis & Paige Single & Kimberley Vidler - Lennox Head Junior Liners NSW

2nd Sonja Dorey & Maddison Frame & Hannah Gregor - Alstonville Pure Country NSW
3rd Tracy Hamilton & Jessica Hill & Michele Robertson - Lennox Head Junior Liners NSW

STANDARD 12 AND UNDER DUO
1st Kate Clements & Emma Hatfield - Dare 2 Dance NSW
2nd Kathryn Lee Camm & Stephanie Corney - Leeton Liners NSW
3rd Jessica Leigh Lucas & Tamara Cooper - Dare 2 Dance NSW

STANDARD 12 AND UNDER DUO - NON COUNTRY
1st Kimberley Vidler & Shannon Vidler - Lennox Head Junior Liners NSW
2nd Belinda Hawkins & Gemma Grkinic - Electric Line Dancers NSW

STANDARD 12 AND UNDER TRIO
1st Kate Clements & Jessica Leigh Lucas & Emma Hatfield - Dare 2 Dance NSW

2nd Mitchell Burgess & Chantel Hambling & Rachel Burgess - One-Liners Bootscooters NSW

STANDARD 12 AND UNDER SMALL GROUP
1st Lennox Head Junior Liners Group 1 - NSW
2nd Dare 2 Dance - NSW
3rd Lennox Head Junior Liners Group 2 - NSW

STANDARD 16 AND UNDER DUO
1st Ashlee Roberts & Tara Simpson - Electric Line Dancers NSW
2nd Paul Snooke & Kristen Wade - Red Hot and Electric NSW
3rd Renee Reimers& Jenna Lindenberg - Dance Connection QLD

STANDARD 16 AND UNDER DUO - NON COUNTRY
1st Tara Simpson& shlee Roberts - Electric line Dancers NSW
2nd Xaviann Scott & Tammy Zabel - Allstars QLD
3rd David Camm& Jesse Summerell - Leeton Liners NSW

STANDARD 16 AND UNDER TRIO
1st William Plain & Tara Simpson & Ashlee Roberts - Electric line Dancers NSW

2nd Kate Smith & Jamie Robertson & Tamara Shiels - Victorian Champs VIC
3rd Alissa O’Connor & Beth Morrissey & Kylie Beaton - Coastal Bootscooters NSW

STANDARD 16 AND UNDER TRIO - NON COUNTRY
1st Ashlee Roberts & Tara Simpson & Paul Snooke - Electric Line Dancers NSW
2nd Alissa O’Connor & Beth Morrissey & Kylie Beaton - Coastal Bootscooters NSW
3rd Natalie Scheef & Eleisha Went & Rachell Bennett - Alstonville Pure Country NSW

STANDARD 16 AND UNDER SMALL GROUP
1st Stars and Spurs
2nd Electric Line Dancers NSW

 

30 and Over Sections

STANDARD 30 AND OVER DUO
1st Wendy Hughes (Western Coyotee) & Debbie Vander Zanden (Western Edge) WA
2nd Vivian Braughton & Carmel Rosso - Allstars QLD
3rd Diane Ferguson & Lesley Mitchell - Allstars QLD

STANDARD 30 AND OVER TRIO
1st Lesley Mitchell & Diane Ferguson & Vivian Braughton - Allstars QLD

STANDARD 30 AND OVER TRIO - NON COUNTRY
1st Heather Barr & Julie Lawson & Wendy Pilley - Townsville Outlaws QLD

STANDARD 30 AND OVER SMALL GROUP
1st Allstars QLD
2nd Southern Cross NSW

 

40 and Over Standard Sections

STANDARD 40 AND OVER DUO
1st Janet Marshall & Carole Wood - Southern Cross NSW

2nd Gabi Harbison & Wendy Hughes - Western Coyotee WA
3rd Charlotte Gerke & Jackie Burley - Breakaway NSW

STANDARD 40 AND OVER TRIO
1st Annette Morrissey & Trish Lee & Bev Sandiford - Coastal Bootscooters NSW

2nd Maria Smith & Julie Smith & Kevin Smith - Kickin’ Country NSW
3rd Diane Ferguson & Margaret-Mary Smith & Heather Hage - Allstars QLD

STANDARD 4O AND OVER DUO - NON COUNTRY
1st Julie Smith & Maria Smith - Kickin’ Country NSW
2nd Annette Morrissey & Trish Lee - Coastal Bootscooters NSW
3rd Heather Barr & Wendy Pilley - Townsville Outlaws QLD

STANDARD 40 AND OVER SMALL GROUP
1st Peninsula Bootscooters NSW
2nd Allstars QLD
3rd Southern Cross NSW

 

50 and Over Standard Sections

STANDARD 50 AND OVER DUO
1st Rose Attard & Valerie Mackey - Urban Outlaws NSW

2nd Jann Felstead & Kerry Walker - Southern Cross NSW
3rd John Hughes & Ngaire Vassallo - Northern Riders NSW

STANDARD 50 AND OVER TRIO
1st Robyn Wood & Valerie Mackey & Rose Attard - Urban Outlaws NSW
2nd Jan Finucane & Jann Felstead & Kerry Walker- Southern Cross NSW
3rd Lesley Mitchell & Margaret-Mary Smith & Heather Hage - Allstars QLD

STANDARD 50 AND OVER DUO - NON COUNTRY
1st Valerie Mackey & Rose Attard - Urban Outlaws NSW
2nd Judith Campbell & Cherie Nicolson - Hooked On Country NZ
3rd Jim Morrison & Lois Morrison - Boots Newcastle NSW

STANDARD 50 AND OVER SMALL GROUP
1st Southern Cross NSW
2nd Peninsula Bootscooters NSW
3rd Northern Riders NSW

 

60 and Over Standard

STANDARD 60 AND OVER DUO
1st Robyn Wood & Valerie Mackey - Urban Outlaws NSW
2nd Margaret Nelson & Eunice Cozens - Southern Cross NSW
3rd Val Clarke & Val Williams - The 2 V’sNZ

 

Student & Instructor Sections

STANDARD INSTRUCTOR & STUDENT 29 AND UNDER DUO
1st Roxanne Kumre & Xaviann Scott -Allstars QLD

2nd CJ Cook & Jodi Page - Southern Cross NSW
3rd Leesa Dallman-Kiely & Renee Reimers -Dance Connection QLD

STANDARD INSTRUCTOR & STUDENT 30 AND OVER DUO
1st Roxanne Kumre & Diane Ferguson - Allstars QLD

2nd Wendy Hughes & Gabi Harbison - Western Coyotee WA
3rd Charlotte Gerke & Jacki Burley - Breakaway NSW

STANDARD INSTRUCTOR & STUDENT LARGE GROUP
1st Southern Cross NSW

2nd Alstonville / Lennox Head Line Dancers NSW

 

Waltz Sections

STANDARD 40 AND OVER WALTZ
1st Carl Sullivan & Marion Culpan - North Side Line Dancers
NSW
2nd Margaret-Mary Smith & Diane Ferguson - Allstars QLD
3rd Judith Campbell & Cherie Nicolson - Hooked on Country NZ

STANDARD OPEN WALTZ
1st Sarah Morrissey & Alissa O’Connor - Coastal Bootscooters NSW

2nd William Plain & Cierwen Newell - Electric Line Dance NSW
3rd Paul Snooke & Tara Simpson - Electric Line Dance NSW

 

Parent/Child/Grandchild – Sibling Sections

STANDARD PARENT / GRANDCHILD / CHILD DUO
1st Sarah Morrissey & Annette Morrissey - Coastal Bootscooters NSW

2nd Roxanne Kumre & Margaret-Mary Smith - Allstars QLD
3rd Eve Francis & Ash Clarke - Western Edge WA

STANDARD SIBLING DUO
1st Beth Morrissey & Sarah Morrissey - Coastal Bootscooters NSW

2nd Vanessa O’Connell & Chontelle Brown - Hunter Range NSW
3rd Xaviann Scott & Naraan Scott - Allstars QLD

 

Standard Special Grouped & Open Sections

STANDARD 17 - 29 YEARS DUO
1stBrett Jenkins & Roxanne Smith - Allstars QLD

2ndChontelle Brown & Haydn Mackay - Hunter Rangers NSW
Equal 3rd Luke Vandermeer & Stacey Robinson - Victoria
Equal 3rd Chris Kumre & Naraan Scott - Allstars QLD

STANDARD 17 - 29 YEARS TRIO
1st Chontelle Brown & Vanessa O’Connell & Coralea Kaeser - Hunter Rangers NSW

2nd Roxanne Kumre & Chris Kumre & Brett Jenkins - Allstars QLD
3rd Urban Outlaws NSW

STANDARD MIXED AGE DUO
1st Stacey Robinson & Kate Smith - Victoria
2nd Simon Ward & Renee Smith - Illawarra NSW
3rd Sarah Morrissey & Alissa O’Connor - Coastal Bootscooters NSW

STANDARD MIXED AGE TRIO
1st Cierwen Newell & Paul Snooke & Kristen Wade - Electric Line Dancers NSW
2nd Wendy Hughes (Western Coyotee) & Ashley Clarke (Western edge) & Debbie VanderZanden - WA
3rd Simon Ward & Maddison Glover & Renee Smith - Illawarra NSW

STANDARD MIXED AGE SMALL GROUP
1st Dance Connection QLD
2nd Coastal Bootscooters NSW
3rd Victorians from Guess Where VIC

STANDARD MIXED AGE LARGE GROUP
1st Southern Cross NSW
2nd Allstars QLD

STANDARD 17 – 29 YEARS DUO NON COUNTRY
1st Brett Jenkins & Roxanne Kumre - Allstars QLD
2nd Chris Kumre & Grant Jenkins - Allstars QLD
3rd Sonya Riley & Leonie Smallwood - Urban Cowboys NSW

STANDARD 17 AND OVER SMALL GROUP
1st Hunter Range Country Line Dancers NSW
2nd Allstars QLD

STANDARD OPEN DUO
1st Paul Snooke & William Plain - Electric Line Dancers NSW

2nd Sarah Morrissey & Alissa O’Connor - Coastal Bootscooters NSW
3rd Ben Summerell & Jesse Summerell - Southern Sons NSW

STANDARD OPEN TRIO
1st Cierwen Newell & Paul Snooke & Kristen Wade - Red Hot & Electric NSW
2nd Sarah Morrissey & Kylie Beaton & Alissa O’Connell - Coastal Bootscooters NSW
3rd Haydn Mackay & Chontelle Brown & Vanessa O’Connell - Hunter Range NSW

STANDARD OPEN DUO - NON COUNTRY
1st Alissa O’Connell & Sarah Morrissey - Coastal Bootscooters NSW
2nd Tammy Zabel & Xaviann Scott - Allstars NSW
3rd Simon Ward & Renee Smith - Illawarra NSW

STANDARD OPEN TRIO - NON COUNTRY
1st Naaraan Scott & Xaviann Scott & Tammy Zabel - Allstars QLD

2nd Maddison Glover & Renee Smith & Simon Ward - Illawarra NSW
3rd Tara Simpson & William Plain & Paul Snooke - Electric Line Dancers NSW

STANDARD OPEN SMALL GROUP NON COUNTRY
1st Electric Line Dancers NSW
2nd Coastal Bootscooters NSW
3rd Allstars QLD

STANDARD OPEN SMALL GROUP
1st Electric Line Dancers NSW
2nd Hunter Range Country Line Dancers NSW
3rd Allstars QLD

STANDARD OPEN LARGE GROUP
1st Southern Cross NSW
2nd Allstars QLD

STANDARD OPEN LARGE GROUP NON COUNTRY
1st Allstars QLD

 

Choreography

BEGINNER LINE DANCE
Eq 1st The Ketchup Dance by David Camm
Eq 1st Hillbilly Kickin’ by David Camm
2nd Good as New by Judith Campbell
3rd Blue Jeans by Tina Scammell

INTERMEDIATE LINE DANCE
1st River Run by Sam Dixon, Allan Kenny, Kelvin Dale
2nd Dangerous Waters by Michael Vera Lobos
3rd Someone Like You by Michael Vera Lobos

ADVANCED LINE DANCE
1st Texas Queensland by Kay Eastaway & Dawn Charles
2nd Nickajack by Ian and Lyn Booth
3rd Squeeze by The Kidz

BEGINNER WALTZ
1st Fly by Michael Vera Lobos
2nd Piano Man by David Camm
3rd Cliff’s Waltz by Judith Campbell

INTERMEDIATE WALTZ
1st We Will by Red Hot & Electric Line Dancers
2nd Wings of a Honky Tonk Angel by Rosalie Mackay
3rd She’s the One by Carl Sullivan

ADVANCED WALTZ
1st Kindle this flame by Judith Campbell
2nd Seperated by Jenny Leigh & Adrian Lefebour
3rd I See Heaven by Roseanne (Wrangler) Wild

 

Interpretive Sections

OPEN COMEDY
1st Allstars QLD
2nd City Slickers
Eq 3rd Hooked on Country NZ
Eq 3rd Boys NSW

MAVERICK SHOWCASE SOLO
1st Roxanne Kumre - Allstars QLD
2nd Chris Kumre - Allstars QLD
3rd Leonie Smallwood - Urban Outlaws NSW

MAVERICK SHOWCASE DUO
1st Roxanne Kumre & Xaviann Scott - Allstars QLD
2nd Stacey Robinson & Kate Smith - Victoria
3rd Chris Kumre & Tammy Zabel - Allstars QLD

MAVERICK SHOWCASE TEAM
1st Allstars QLD
2nd Buffalo Girls NSW
3rd Urban Outlaws NSW

 

2 Stepping Sections

OPEN BEGINNERS
1st Jessie Summerell and Ben Summerell

OPEN INTERMEDIATE
1st Kate Smith and Stacey Robinson

 

Back to Table of Contents

Send e-mail to: ldaa@linedancing.org with questions or comments about this web site.
Copyright © 1994 - 2003 LDAA Line Dance Association of Australia Inc. (ABN 72 762 230 096)
Last modified: 16 September 2003