Make your own free website on Tripod.com

LDAA

Line Dance Association Of Australia Inc.

First Previous Next Last


VIC.
BALLARAT

Ararat - 'Old" Bowling Club Hall MONDAY 7:00 PM Warren
Mitchell

Class - Beg./Int./Adv.
0419 384399

Ararat - McDonald Centre TUESDAY 7:00 PM Bev
Lovelace

Class
03 5352 2664

FRIDAY 10:00 AM

Class
03 5352 2664

Avoca - RSL Hall TUESDAY 7:30 PM Warren
Mitchell

Class - Beg./Int.
0419 384399

Ballan - Football Club WEDNESDAY 7:30 PM Ella
Young

Class - Beg.
0353 681354

WEDNESDAY 8:30 PM

Class - Int.
0353 681354

Ballarat - Freemasons Hall THURSDAY 7:30 PM Sandra
Kent

Class - Int./Adv.
03 5349 5520

Ballarat Nth - 901 Doveton St. MONDAY 10:00 AM Jon
Peppin

Class - Beg
0413 714 725

MONDAY 7:30 PM

Class - Beg
0413 714 725

WEDNESDAY 7:30 PM

Class - Int.
0413 714 725

Bendigo - Temperance Hall, The Art Precinct's SATURDAY 8:00 PM Ricky
Giles

Social - 1st Sat. of the month
0409 333 054

Creswick - Community Hall FRIDAY 7:00 PM Marisa
Chiappi

Social - beg. 1st Fri. of month Must Book
03 9481 7396

Horsham - Haven Hall MONDAY 7:00 PM Suzanne
Scholes

Class - Beg./Int.
03 5388 1298

Maryborough - Goldsfields Leisure Nestle Centre MONDAY 12:00 PM Doreen
Petrov

Class - Beg.
03 5464 7284

THURSDAY 7:45 PM

Class - Int/Adv.
03 5464 7284

FRIDAY 1:00 PM

Class - Beg/Int.
03 5464 7284

Maryborough - School Hall, Inkerman St. TUESDAY 7:30 PM

Class - Beg/Int.
03 5464 7284

Stawell - Masonic Hall MONDAY 7:00 PM Bev
Lovelace

Class
03 5352 2664

WEDNESDAY 7:00 PM

Class
03 5352 2664

THURSDAY 10:00 AM

Class
03 5352 2664

Trentham - Mary Magdalene Hall MONDAY 7:30 PM Lee
Donaldson

Class - Beg./Int.
03 5424 1571
BENDIGO

Bendigo - Marong Community Hall, Marong SATURDAY 7:30 PM Carol
Mark

Social - 2nd Sat of the month
03 5446 7031

Bendigo - Sailors Gully Hall, Eaglehawk WEDNESDAY 7:30 PM

Class - Beg.
03 5446 7031

THURSDAY 1:00 PM

Class - Beg
03 5446 7031

THURSDAY 7:30 PM

Class - Int.
03 5446 7031

Bendigo - Temperance Hall, The Art Precinct's WEDNESDAY 7:30 PM Ricky
Giles

Class - Beg/Int/Adv
0409 333 054

Castlemain - Cambell Creek Community Centre WEDNESDAY 7:30 PM Barbara
Mills

Social & Class - Beg/Inter.
03 5473 4343

Castlemain - RSD Castlemain St. TUESDAY 10:00 AM

Social & Class - Beg/Inter.
03 5473 4343

FRIDAY 10:00 AM

Social & Class - Beg/Inter.
03 5473 4343

Swan Hill - Murray Downs Golf & Country Club TUESDAY 7:00 PM Eileen
Benfield

Class - Beg.
03 5030 5003

Tylden - Tylden Hall WEDNESDAY 9:30 AM Lee
Donaldson

Class - Beg./Int.
03 5424 1571

FRIDAY 7:30 PM

Social
03 5424 1571
EASTERN SUBURBS

Ashburton - Pool and Recreation Centre WEDNESDAY 1:30 PM Helen
Burnett

Class - Beg/Int.
03 9305 7989

Blackburn - The Avenue Neighbourhood House TUESDAY 7:30 PM John
Ikin

Class - Beg./Int.
03 9759 7283

Blackburn Sth - The Avenue Neighbourhood House MONDAY 7:00 PM Anne
Bradbury

Class - Beg./Int.
03 9878 5404

WEDNESDAY 10:00 AM

Class - Int.
03 9878 5404

Bulleon - Yeneto Club THURSDAY 12:30 PM

Class - Int.
03 9878 5404

Burwood - Burwood Neighbourhood House MONDAY 7:30 PM Jennifer -
Acreman

Class
03 9809 5096

TUESDAY 7:30 PM

Class
03 9809 5096

Corio - Hendy St. Hall MONDAY 7:00 PM Marisa
Chiappi

Social & Class
03 9481 7396

Kew - Recreation Centre THURSDAY 1:00 PM Helen
Burnett

Class - Beg/Int.
03 9305 7989

Malvern - Community Arts Centre TUESDAY 2:00 PM Sue
Simon

Class - Beg/Int. Over 50's
03 9527 6978

Mitcham - Community House THURSDAY 1:00 PM Lynne
Miller

Class - Beg/Int.
03 9893 4776

Mitcham - RSL Club TUESDAY 9:30 AM Anne
Bradbury

Class - Int.
03 9878 5404

TUESDAY 7:00 PM

Class - Beg./Int.
03 9878 5404

FRIDAY 6:00 PM

Social - 4th Friday Only
03 9878 5404

Mitcham - Senior Citizens FRIDAY 9:30 AM

Class - Beg./Int.
03 9878 5404

Mitcham - St. John's Catholic Church Hall MONDAY 11:00 AM Lynne
Miller

Class - Beg/Int.
03 9893 4776

Mooroolbark - St Peter Julian MONDAY 7:30 PM Janet
Ziino

Class - Beg.
03 5780 1421

Nth Balwyn - Leisure Centre MONDAY 10:15 AM Lynne
Miller

Class - Beg/Int.
03 9893 4776

Nunawading - Recreation Centre FRIDAY 1:00 PM Anne
Bradbury

Class - Beg./Int.
03 9878 5404

Vermont South - Community House MONDAY 10:45 AM John
Ikin

Class - Beg./Int.
03 9759 7283

Yarraville - Girl Guild Hall MONDAY 9:30 AM Anne
Bradbury

Class - Beg./Int.
03 9878 5404
GEELONG

Anglesea - Memorial Hall FRIDAY 9:30 AM Max
Kitchen

Class - Int.
03 5261 3980

Geelong - Leopold Hall, Bellerine Hwy TUESDAY 6:00 PM Jon
Peppin

Class - Kid's Beg
0413 714 725

TUESDAY 7:00 PM

Class - Beg
0413 714 725

TUESDAY 8:00 PM

Class - Int.
0413 714 725

THURSDAY 7:00 PM

Class - Int.
0413 714 725

Geelong - Seaview Club, Rollin's Rd WEDNESDAY 10:00 AM

Class - Beg
0413 714 725

FRIDAY 7:30 PM

Class - Int and Social
0413 714 725

Geelong - Trades Hall SATURDAY 8:00 PM Marisa
Chiappi

Social - 3rd Sat. of the Month
03 9481 7396

Hamilton - Masonic Centre TUESDAY 9:30 AM Linda
Rook

Class - Beg./Int.
03 5572 2629

Hamilton - St. Marys Hall THURSDAY 7:30 PM

Class - Beg./Int.
03 5572 2629

Portland - Fawthrop Community Centre THURSDAY 7:30 PM Bandanna
Gang

Class
03 5526 7241

THURSDAY 7:30 PM Helena
Lucas

Class
03 5526 7241

Terang - Civic Hall, High St. THURSDAY 7:30 PM Dianne
Grundell

Class - All levels
03 5250 2960

Torquay - St. Lukes Church Hall WEDNESDAY 1:00 PM Max
Kitchen

Class - Int.
03 5261 3980
GIPPSLAND

Bairnsdale - Lucknow Hall MONDAY 7:30 PM Marlene
Lansbury

Class - Int.
03 5152 6000

TUESDAY 11:30 AM

Class - Beg/Int.
03 5152 6000

THURSDAY 7:30 PM

Class - Reviewing old Dances
03 5152 6000

Hazelwood - Tennis Hall TUESDAY 7:00 PM Joan
Gardner

Class - Beg.
03 5169 1623

TUESDAY 8:00 PM

Class - Int.
03 5169 1623

TUESDAY 9:00 PM

Class - Adv
03 5169 1623

Korumburra - Parish Hall WEDNESDAY 7:00 PM Roslyn
Uren

Class - beg/Inter.
03 5657 7238

Lyric Theatre MONDAY 1:00 PM Peggy
Gray

Class - Beg
03 5678 8415

Moe - Wesley Hall THURSDAY 1:00 PM Dawn
Robinson

Class
03 5127 6919

Pearcedale - Public School THURSDAY 12:30 PM Margaret
Murphy

Class
03 9782 2985

Sale - Memorial Hall MONDAY 9:30 AM Cheryl
Gell

Class - Int.
03 5148 2446

THURSDAY 9:30 AM

Class - Int.
03 5148 2446

THURSDAY 7:30 PM

Class - Int.
03 5148 2446

SUNDAY 1:00 PM

Social - 2nd Sun in Month
03 5148 2446

Trafalgar - Community Hall WEDNESDAY 9:30 AM Dawn
Robinson

Class
03 5127 6919

Traralgon - VRI Hall THURSDAY 9:30 AM Caroline
Pain

Class - Int.
03 5174 2728

Wonthaggi - Workers Club THURSDAY 7:00 PM Peggy
Gray

Class - Int./Adv
03 5678 8415

Wonthaggi - Workmen's Club SUNDAY 7:00 PM

Class - Int./Adv.
03 5678 8415
NORTHERN SUBURBS

Briar Hill - 126 Mountain View Rd TUESDAY 7:45 PM Caroline
Stoll

Class - Beg./Int.
03 9467 2028

Bundoora - Hall, Noorong Ave. TUESDAY 7:00 PM

Class - Beg./Int./Adv.
03 9467 2028

THURSDAY 7:00 PM

Class - Beg./Int./Adv.
03 9467 2028

Craigieburn - Our Ladys Primary School THURSDAY 7:30 PM Scott
Trigg

Class - Beg.
03 9309 5117

Diamond Creek - Uniting Church THURSDAY 1:00 PM Caroline
Stoll

Class - Int.
03 9467 2028

Eltham - Nth Hall, Wattletree Rd WEDNESDAY 10:00 AM

Class - Beg./Int.
03 9467 2028

Fitzroy - St. Marks Church Hall TUESDAY 7:30 PM Neville
Flegg

Clogging Class - Beg/Int/Adv
0418 306 321

Northcote - Town Hall MONDAY 1:00 PM Helen
Burnett

Class - Beg.
03 9305 7989

WEDNESDAY 9:30 AM

Class - Beg./Int.
03 9305 7989

Pheasant Creek - The Misty Mountain Inn TUESDAY 7:30 PM Janet
Ziino

Class - Beg.
03 5780 1421

Thornbury - St. James Anglican Church Hall TUESDAY 1:00 PM Helen
Burnett

Class - Beg./Int.
03 9305 7989

Wallan - Public Hall TUESDAY 7:30 PM Scott
Trigg

Class - Beg.
03 9309 5117

Watsonia - Uniting Church Hall TUESDAY 10:00 AM Caroline
Stoll

Class - Beg./Int.
03 9467 2028

FRIDAY 10:00 AM

Social & Class - Beg./Int.
03 9467 2028

Westmeadows - Westmeadows Hall WEDNESDAY 10:00 AM Allan
Burr

Class - Beg./Int.
03 9309 4304

Whittlesea - Masonic Hall MONDAY 12:30 AM Pauline
Morrow

Class - Int.
03 9716 2606

FRIDAY 7:00 PM

Class - Int.
03 9716 2606

Woodstock - Donnybrook Road SATURDAY 7:30 PM Helen
Burnett

Social - Last Sat. of the month
03 9305 7989
SEYMOUR

Cobram - St Mary Church Hall MONDAY 1:00 PM John
Velja

Class
0419 888 951

Congupna - Community Centre MONDAY 8:00 PM Kay
Blakeley

Class - Int.
03 5484 3264

Kyabram - Club THURSDAY 8:00 PM

Class - Beg.
03 5484 3264

SUNDAY 2:00 PM

Class - Beg.
03 5484 3264

Myrtleford - Friendship Hall MONDAY 7:30 PM Jenny
Daly

Class - Int.
03 5752 1672

Myrtleford - Savoy Club WEDNESDAY 7:00 PM Sharon
Harris

Class - Beg.
03 5752 2375

SUNDAY 1:00 PM

Social - 4th Sun. of the month
03 5752 2375

Wangaratta - CWA Hall TUESDAY 7:00 PM Margaret
Flanigan

Class - Beg.
02 6025 8818

Yackandandah - Town Hall MONDAY 7:00 PM Jones

Class
02 6040 1715
SOUTH EASTERN SUBURBS

Bayswater - Snr Hall, Mountain Hwy MONDAY 7:00 PM Cherine
Stiller

Class - Beg.
0359 429 005

MONDAY 8:00 PM

Class - Int.
0359 429 005

WEDNESDAY 8:00 PM

Class - Int.
0359 429 005

Boronia - Bell Bird Snr. Citzens Club MONDAY 7:30 PM Lindal
Stagg

Class
03 9752 2508

Dandenong - RSL Club SUNDAY 3:00 PM Cherine
Stiller

Class - Beg.
0359 429 005

SUNDAY 4:00 PM

Social & Class - Int.
0359 429 005

Dandenong - Wellsprings Neighbourhood House MONDAY 9:30 AM Jennifer -
Acreman

Class
03 9809 5096

Glen Waverley - Kingsway Community Centre SATURDAY 7:30 PM

Social
03 9809 5096

Keysborough - Springers Leisure Centre THURSDAY 10:00 AM Evelyn
Townley

Class - Int.
03 9772 7749

Knoxfield - Carrington Park Leisure Centre THURSDAY 7:30 PM Lindal
Stagg

Class
03 9752 2508

Mt Waverley - Youth Centre SUNDAY 11:00 AM Jennifer -
Acreman

Class
03 9809 5096

Noble Park - St. Anthony's Parish WEDNESDAY 7:30 PM

Class
03 9809 5096

Rowville - Community Centre TUESDAY 10:00 AM John
Ikin

Class - Beg./Int.
03 9759 7283

WEDNESDAY 8:00 PM

Class - Int.
03 9759 7283

SATURDAY 8:00 PM

Social - 2nd Sat of the month
03 9759 7283

Sth Caulfield - Recreation Centre WEDNESDAY 10:00 AM Sue
Simon

Class - New Beg. By Appt
03 9527 6978

WEDNESDAY 10:30 AM

Class - Beg/Int.
03 9527 6978

FRIDAY 10:00 AM

Class - New Beg. By Appt
03 9527 6978

FRIDAY 10:30 AM

Class - Beg/Int.
03 9527 6978
SOUTHERN SUBURBS

Chelsea Heights - Community Centre FRIDAY 7:30 PM Evelyn
Townley

Social - 1st Fri. of the month
03 9772 7749

SUNDAY 1:00 PM

Social - 3rd Sun. of the month
03 9772 7749

Cranbourne - Amstell Golf Club TUESDAY 6:30 PM Margaret
Murphy

Class
03 9782 2985

Endeavour Hills - Endeavour Hills Leisure Centre TUESDAY 1:00 PM Evelyn
Townley

Class - Beg/Int.
03 9772 7749

Pakenham - Hall, Cnr John & Henry St. TUESDAY 7:00 PM Cherine
Stiller

Class - Beg.
0359 429 005

TUESDAY 8:00 PM

Class - Int.
0359 429 005

Paterson Lakes - Community Centre THURSDAY 8:00 PM John
Ikin

Class - Int.
03 9759 7283

Tootgarook - Hall, Carmichael St. MONDAY 7:30 PM Peter
Jeffs

Social & Class - Int.
03 5986 3166

TUESDAY 10:00 AM

Social & Class - Int.
03 5986 3166

THURSDAY 10:00 AM

Social & Class - Int.
03 5986 3166

THURSDAY 7:30 PM

Social & Class - Int.
03 5986 3166
WESTERN SUBURBS

Altona - Uniting Church MONDAY 8:00 PM Helen
Burnett

Class - Beg./Int.
03 9305 7989

Ascot Vale - Snr Citizens Hall TUESDAY 10:30 AM Jenny
Hooper

Class - Beg./Int.
03 9318 7718
WESTERN SUBURBS

Avondale Heights - St. Martin De Purres THURSDAY 7:30 PM Jenny
Hooper

Social - Beg./Int.
03 9318 7718

Bacchus Marsh - Shire Hall MONDAY 7:30 PM Sandra
Kent

Class - Int./Adv.
03 5349 5520

Braybrook - Pennell Reserve Hall TUESDAY 6:15 PM Jenny
Hooper

Class - Beg./Int.
03 9318 7718

Essendon - YMCA WEDNESDAY 9:30 AM John
Bishop

Class - Beg.
03 9372 6323

THURSDAY 11:00 AM

Class - Int./Adv.
03 9372 6323

Flemington - Canterbury Street Stables SATURDAY 7:30 PM

Social - 2nd Sat only
03 9372 6323

Flemington - St.Brendan's Hall MONDAY 7:00 PM

Class - Beg.
03 9372 6323

MONDAY 8:00 PM

Class - Beg.-2 Step, Partner
03 9372 6323

WEDNESDAY 7:00 PM

Class - Int/Adv - 2 Step
03 9372 6323

WEDNESDAY 8:00 PM

Class - Beg.
03 9372 6323

Gladstone Park - Seniors Citizens Hall MONDAY 7:30 PM Allan
Burr

Class - Beg./Int.
03 9309 4304

Glenray - Box Forest Secondary College FRIDAY 7:30 PM Helen
Burnett

Social - 1st Fri. of the Month
03 9305 7989

FRIDAY 7:30 PM

Class - Beg/Int/Adv
03 9305 7989
01 Feb 2000

 

First Previous Next Last

[Home] [Contents] [Feedback]

[Search]

Send mail to: divspub@enternet.com.au with questions or comments about this web site.
Copyright 2000 LDAA Line Dance Association of Australia Inc.
Last modified: 01 Feb 2000